wtorek, 3 sierpnia 2010

Incepcja - potęga umysłu

Najnowszy obraz Christophera Nolan'a to zapierająca dech w piersiach podróż w głąb ludzkiego umysłu. Sen, jawa choć to wszystko sie miesza to wchodzimy w ten niesamowity świat, po którym przewodnikiem jest fenomenalny Leonardo DiCaprio. Mamy do czynienia z niesamowitym zestawem aktorsko-reżysersko-technicznym, który został tak dobrany, że powala na kolana.
DiCaprio, Watanabe, Cotillard nawet Ellen Page są prawdziwi, wierzymy, że po prostu są bohaterami, nie czujemy fałszu. DiCaprio, który co rusz to udowania, że dysponuje ogromnymi możliwościami aktorskimi, Marion Cotillard, którą szczerze kocham, bo oglądanie jej na ekranie to prawdziwa przyjemnośc, a do tego to piękna kobieta. Michael Cane, który staje sie powoli aktorem Nolana, zagrał w trzech ostatnich filmach tego reżysera, pojawił się również w Incepcji. Ellen Page, która zdobyła serca filmem Juno. Hans Zimmer, który stworzył poruszającą muzykę. Przenika czlowieka, wypełnia i potęguje emocje wywołane przez akcje na ekranie. Efekty specjalne, które są w tym filmie prawdziwym mistrzostwem. W Avatarze powalał świat Pandory, ale nic więcej, lepiej by było gdyby zrobili z tego coś na wzór filmu przyrodniczego (Attenborough na Pandorze). Tutaj oddziaływanie na siebie kolejnych stanów podświadomości ich widowiskowość i precyzja zasługują na wszelkie nagrody.
Wreszcie Christopher Nolan, który stworzył i pokazał (scenariusz i reżyseria) obraz możliwości ludzkiego umysłu. To reżyser, który specjalizuje się w mrocznych historiach, które w dodatku koncentrują sie na człowieku i jego umyśle, bo tak naprawdę najmroczniejsze historie kryje ludzki umysł. Jest to jeden z tych reżyserów, którzy gwarantują niesamowite wrażenia widzom, bo czy ktoś nie czuł przerażenia przed chaosem jakim był jego Joker, Christian Bale stworzył niesamowitego Batmana, Bezsenność i szansa jaka dał Robinowi Williamsowi na zagranie czarnego charakteru, wreszcie Memento, które było fenomenalnym debiutem, ale też pokazało drogę jaką pójdzie Nolan.
Choć chciałbym spekulować na temat zakończenia filmu i wydarzeń, które w nim są to muszę się powstrzymać żeby nie psuć zabawy tym, którzy się wybierają, a wybrać się warto, bo Incepcja to poprostu kawał dobrego kina!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz