wtorek, 20 lipca 2010

Sport w kinie

Czas na swoiste podsumowanie naszego ostatniego niedzielnego spotkania kiedy słów parę było o sporcie w kinie. Poniżej krótkie zestawienie tytułów filmowych jakie w tym zestawieniu się znalazły.
Pierwsza dyscyplina, na której się skupiliśmy to była piłka nożna. I o tej piłce w kinie to można rozmawiać. Osobiście najbardziej lubię historię z filmu Victory. Gwaizdy footballu lat 70. i 80. Pele i Deyna w jednej drużynie. Do tego Michael Caine i Sylvester Stallone w roli bramkarza. Fantastyczny film oparty na historii Dynama Kijów, który w trakcie okupacji niemieckiej rozgrywał mecze z Niemcami często wygrywając. Film z wojną w tle, ale naprawdę wielkie widowisko. Jest też polski film Piłkarski Poker z nieocenionym Januszem Gajosem w roli sędziego, który walczy z systemem. Świetne kino z lekko sensacyjnym zacięciem. Zaorski w fenomenalny sposób oddał klimat działaczy PZPN, którzy "rozgrywają mecze". Najsmutniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że to film wciąż aktualny. Z tym tematem łączą się historie z takich filmów jak Hooligans czy Football Factory, które choć opowiadają o "kibicach" druzyn piłkarskich to skupiają się brutalnej stronie tych historii, czyli ustawkach, narkotykach, burdach.
Kolejny ważny temat naszego spotkania to boks. Czas na kilka tytułów z tek sekcji. Wściekły byk to niesamowita historia stworzona przez Matina Scorsese i Roberta De Niro. Pierwszy odpowiada za całość, a drugi za wiarygodność bohatera to bokser Jake La Motta. Jake jest wsciekły, na ringu prawie nie pokonany, silny i agresywny. Niestety nie może poradzić sobie z tymi uczuciami również poza ringiem, a to niestety prowadzi do dramatów rodzinnych. Podobnym jest Mickey Rourke w Zapaśniku. On nie może się pogodzić z końcem kariery, ze starościa i choć próbuje odbudować relacje z córką to nie jest w stanie przezwyciężyć swoich słabości. Poruszająca historia pokazująca świat wrestilngu z wielkim powrotem tego świtnego aktora. Film można odbierać jeszcze mocniej zwłaszcza, gdy zaczniemy go w pewnym sensie odnosić do osobistej histori Mickey Rourke'a. W tym kontekście tajski film Piękny bokser jest niesamowitą historią sportowca, który potrafi przeciwstawić się społecznym ograniczeniom i przypisanym rolom. Jest mistrzem brutalnej sztuki walki i świat tych walk oglądamy. Cała historia oparta na faktach zestawia nas z niezwykłą wrażliwością bohatera, który postanawia zostać kobietą. Ostatni bokserski wątek dotyczył serii o bokserze z Filadelfii, czyli Rockym Balboa. Sylvester Stallone stworzył prawdziwego bohatera. Aktorem jest raczej słabym, ale zwłaszcza pierwsza i ostatnia część (szósta) całego cyklu są naprawdę świetne. Mamy bohatera, który wciąż walczy pomimo bólu, jest w tym wszystkim tragicznie romantyczny i naiwny, ale gdy przychodzi do starcia staje się waleczny i twardy. Części zwłaszcza 3. i 4. pokazują trochę typową dla lat 80. papkę, ale początek i koniec całej historii jest naprawdę godny uwagi.
Słów parę o filmach starszych. Pierwszy polski, to komedia. Trochę slapstickowa, zrobiona tuż przed wybuchem II wojny światowej. W roli głównej Adolf Dymsza, a całość o nieoczekiwanej zmianie miejsc. Świetny hokeista zakochuje się w pięknej Lili i by móc częściej z nią być postanawia zamienić się miejscem z fryzjerem Dodkiem Czwartkiem (w tej roli Dymsza). Sportowiec mimo woli to historia nieoczekiwanej zmiany miejsc i jak to w takich historiach bywa serii przezabawnych zdarzeń, który dzieją się wokół hokeisty, który o fryzjerstwie nie ma pojęcia i fryzjerze, który hokeistą miał zostać, ale talentu do tego sportu jednak nie ma.
Samotność długodystansowca  to brytyjska historia z 1962 roku. Opwiada o chłopaku, który bardzo dobrze biega, a jego specjalność to długie dystanse. Jest w zakładzie poprawczym i zaczyna buntować się przeciwko obłudzie i zakłamaniu jakie widzi wśród uczniów i wychowawców. To film o uciekaniu, film niepokorny.
Na deser zostawiam temat z walkami znów. Bruce Lee to prawdziwa ikona wschodnich sztuk walki. Legendy rodzą się przez to jak umierają. Moja ulubiona teoria zakłąda morderstwo przez wysłannika klasztorów, który wykonał wyrok na tym mistrzu sztuk walki, za zdradzenie tajników kung-fu. Filmy z jego udziałem są niesamowitym, bardzo widowiskowym pokazem możliwości ludzkiego ciała, a historie takie jak Wejście smoka, Wściekłe pięści, Droga smoka czy Wielki boss już na dobre weszły do zestawu klasyków kina.
Mam nadzieję, że takie zestawienie się Wam spodoba na sportowe weekendy i wieczory. Jest oczywiście lista filmów, ktorych tu nie wspomniałem. Wybrałem jednak tytuły, które osobiście bardzo lubie, i do których często wracam. Zachęcam Was do pisania o Waszych ulubionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz